standard plemene dobrman

 

 PŮVOD / HISTORIE

Odhaduje se, že dobrman existuje něco málo přes sto let. Historie tohoto plemene se datuje k roku 1870, kdy křížením různých plemen Louis Dobermann, výběrčí daní z Německa, žijících v letech 1834 - 1894, vytvořil novou rasu hlídacího psa, kterou potřeboval k výkonu svého zaměstnání. Použil místní plemena honáckých psů, ale není přesně známé která. A jak výběrčí daní přišel na svou zálibu ve šlechtění psích plemen? Měl zákonné právo odchytávat všechny volně pobíhající psy ve městě Anolda, ve kterém žil a potřeboval dobrého hlídacího psa.
Německými kynology pak bylo plemeno uznáno roku 1900 a dostalo název po svém šlechtiteli.
Po roce 1900 se dobrman rychle rozšířil i do dalších koutů světa. Během první světové války dobrmani sloužili jako hlídači a strážní psi. Byli využívání k lovu (především škodné zvěře) i pro účely policie. Dnes je rozšířený po celém světě a patří i mezi běžně chovaná plemena v České republice.

 CHARAKTER

Dobrman je proslulý svou inteligencí a výbornými schopnostmi hlídače. Je silný, bystrý, útočný, vyniká ostražitostí. Velmi důležitá je důsledná výchova dobrmana od ranného dětství. Je skvělý ochranář, ale dokáže být i rodinným psem, protože má přátelskou povahu.<.br> Tento energický pes potřebuje hodně volného pohybu. Typičtí dobrmani jsou ušlechtilí, spolehliví s obrovskou chutí k práci. Nechce zahálet, chce pohyb a práci. Dobrman pracuje pro radost svou i svého pána. Je-li však vynucena strachem, zdá se sice laikovi dobrá, ale skutečný odborník, například rozhodčí, okamžitě pozná napětí a stres zvířete. Dobrman vyniká chutí k práci, inteligencí, poslušností a temperamentem. Jeho výborný nos, hbitost, inteligence, bojovnost, obranářství a vytrvalost v běhu z něho činí výborného psa pro služební výcvik, k němuž se využívá téměř po celém světě. Byl-li z veřejných služeb vytlačen německým ovčákem, nebylo to pro jeho vlastnosti nebo schopnosti, ale proto, že špatně snáší změnu svého pána. V minulosti dobrman mnohokrát prokázal své pracovní vlohy
Doma je milý, příjemný, rád si hraje s dětmi

 POPIS / STANDARD