home  /  zajímavosti - články


BARF aneb jak krmíme

Často se na mně obracejí známí i neznámí a ptají se, čím krmíme naše psy. Proto jsem se rozhodla napsat následující článek.
Naši psi jsou krmeni BARFem, čili syrovým masem, kostmi a zeleninou s ovocem. Co to je a bližší informace o tomto způsobu krmení najdete na stránkách internetového obchodu Baron zde, kde jsem čerpala hodně informací i já. Mohu již potvrdit uváděné výhody této stravy.
Další výborné stránky věnované BARF stravě jak teoreticky tak hlavně v praxi má chov.st. Manwë - zde, kde jsem čerpala hlavně tu praktickou stránku. BARF není jen čistě syrové maso, kosti, zelenina a ovoce, popř. přílohy jako rýže, těstoviny atd. Psovi musíme zajistit přísun látek, které v této stravě nenajdeme. Já osobně to skutečně s přídavkami nepřeháním. Řídím se jedním pravidlem VŠEHO MOC ŠKODÍ. Takže např. když nevidím problémy se srstí, tak nebudu přidávat nic speciálního na srst. Pak jsou samozřejmě látky, které je dobré přidávat preventivně na posílení kloubů, vazů atd. Což já osobně taky nepřeháním, protože se domnívám, že správnou výživou - tedy převážně maso - pes tyto problémy ani mít nebude. Nicméně co všechno je vhodné přidávat a hlavně proč, najdete právě na těchto stránkách. Pokud se rozhodnete BARFem vaše pejsky krmit, doporučuji opravdu tyto stránky prostudovat.
Tím se dostávám k jedné velké nevýhodě krmení BARFem - není to tak jednoduché jako krmení granulemi. Neříkám, že to je složité, ale prostě není to o tom, vzít misku, nasypat granule, počkat pár minut než se uvaří voda, zalít misku a za hodinku servírovat. Žádná námaha, zdržení. Přiznám se bez mučení, že mně osobně zabere příprava večeře pro tři psy 20 minut každý den. A abych nezapomněla co kdy do krmení přidat, tak jsem si to rozepsala do kalendáře.
Náš první pes, Regik, k nám přišel ze psího hotelu (kam si pro něj již původní majitelé nepřišli), byl zvyklý jíst rohlík zalitý bujonem, popř. rohlík smíchaný s paštikou. U nás přešel na granule. Že psi taky pořád ještě jedí maso, jsem zjistila až s příchodem Ilkyho, ke kterému jsme dostali od pana chovatele výbavu - zmražené syrové maso a doporučení mu sem tam ke sváče hodit kuřecí skelet. Když jsem viděla, jak si to malinké štěnítko poradilo s tak "obří" záležitostí, jako je kuřecí kostra, nevycházela jsem z údivu. Naše situace (reknostrukce) tenkrát neumožňovala dost dobře krmit pesany BARFem, tak jsem stále zůstala na granulích. Jakmile ale byla možnost, začli jsme s BARFem. V té době jsme si pořídili Jazzýka, který na BARFu vyrostl. Zná i granule, ale jeho převážnou část života je krmen BARFem.

Co konkrétně jíme
Z masa kupuji převážně hovězí svalovinu, hovězí srdce, jazyky, krůtí nebo kuřecí žaludky, krůtí-kuřecí srdíčka, hovězí hrubomleté, drůbeží směs (tam jsou i kosti), ryby, ale co milujou kluci nejvíc jsou asi zelené neprané držtky.
Zeleninu i ovoce strouhám na struhadle (pro lepší stravitelnost), nejčastěji je to mrkev, čínské zelí, jablíčka, ledový salát, brokolice, no prostě je toho dost. Nedávám vše každý den, ale jednoduše podle toho co mám právě k dispozici. takže přes léto je to více brokolice, rajčat, cukety. Nepoužívám zmraženou zeleninu. Někde doporučují zeleninu ještě na chviličku spařit horkou vodou, pro ještě lepší stravitelnost, ale já to nedělám. Je fakt, že ze začátku mívali klucí v exkrementech zbytky celých kousků nestrávené zeleniny, ale časem jim začal žaludek zase fungovat tak jak má a dnes to již není problém.
Také používám sušené bylinky a zeleninu (FitBARF Sensitive), můžu doporučit u psů s problémy s nadýmáním a všeobecně psům, kteří trpí větší plynatností. Nemohla jsem objevit granule, při kterých by neměl s ucházením dosti smrdutých plynů problém. Nemůžu říct, že by se mu to teď nestalo, ale když, tak velmi výjmečně.
Dále přidávám mořské řasy Kelpa a lososový olej. A samozřejmě Roboran nebo MicroMinerál. Když si při nákupu vzpomenu, koupím bílý jogurt (z kraje jsem ho musela přidávat Regimu do hov.masa, které nechtěl syrové jíst, když jsem přidala jogurt, mohl se utlouct). Když mi z obalování řízků (pro nás lidi! :D) zbyde vajíčko, dostanou ho.
Ilky a Regie dostávají ještě vařenou rýži, Jazyk ne. To proto, že Ilky a Regie k udržení své ideální váhy potřebují větší porci. Jazykovi stačí "málo", takže je příloha zbytečná. Tyhle věci si musí člověk vypozorovat na svých psech sám.
Často dostávají ke snídani suchý tvrdý chleba nebo rohlík. Zvláště v zimě je to dobré.
Přes zimu jim taky přidám kloubní výživu od Giomu

Výhody BARFu z mého pohledu
Výhody BARFu jsou již všeobecně známy, viz odkaz na Barona. Se vším souhlasím (ikdyž naši psi měli dobrou náladu i na granulích :-) ), něco posoudit samozřejmě nemohu. Ale velká výhoda pro mně je hlavně to, že se psi zbavili nepříjemných průjmů způsobených kombinací stravy. Když jedli granule a při výcviku poslušnosti nebo stop jsem jako odměny používala párky, salámy, sýr atd., tak jsem mohla téměř po každé stopě počítat s nočním "dobrodružstvím". Pochopitelně to nebylo dobré hlavně pro psa.
Další výhodu vidím také při zjištění, že je váš pes na něco alergický nebo mu jen nějaká potravina nevyhovuje, tak ji prostě z jídelníčku vynecháte. V granulích jen těžko budete hledat značku, která tu jednu věc neobsahuje (např. kukuř.škrob).

Nevýhody BARFu z mého pohledu
Bohužel nevlastním velký mrazák. Tudíž nemám možnost objednávat 50kg u Vetamixu, což by pro nás znamenalo zásobu skoro na dva měsíce. Takže pro mne to znamená jezdit 1-2x týdně kupovat maso. Granule jsem koupila 1x za tři týdny 15kg. Jinou nevýhodu opravdu ale nijak najít nemůžu.

Kde maso kupujeme
Převážnou část masa kupuji ve zverimexu, kam zaváží fi Pošvář, kde mají příznivější cenu než místní prodejci Vetamixu. Některé maso kupuji normálně v obchodech. Hlavně žaludky, krky, kostry a nejprve je zamrazím. Na ryby mívají akce v supermarketech.

Takže všeobecně bych řekla, že mně osobně nevychází krmení syrovým levněji. Ale určitě ne dráž než granule (superprémiovky).
Diskuze na téma krmení syrovým najdete na stránkách mujpes.cz
A tak trochu na závěr mi nedá se nezmínit o granulích. Nic proti nim nemám, znám spoustu psů, co jedí granule, pes prospívá a je bez problémů. Co mi ale přijde jako opravdová nevím jak to nazvat slušně, drzost?, je tvrzení výrobců granulí, že granule obsahují přesně všechno to, co váš pes potřebuje! Ale povedlo se to dokonale. Nyní jsme již tak zmystifikovaní, že se obáváme krmit psy - hlavně štěňata - přirozenou stravou, aby jim něco nechybělo, správně narostli atd.








   NOVINKY


   NAŠI PSI


   GALERIE


   KONTAKT


   ODKAZY


   chovatelské stanice DOB


   zajímavosti / články





designed by Michaela Horejsi - michaela@dobrmani.cz